Naproti pivovaru, přes ulici směrem k hlavní silnici č.11, stojí budova bývalé vodní elektrárny, která dříve patřila Harrachovi a napájela svou elektřinou pivovar.

Z doby modernizace objektu v roce 1919 se dochovaly výkresy, které podrobně znározňují význam jednotlivých částí turbínové stanice, jako strojovnu, akumulátorovnu, instalaci turbíny, česle, lapače písku, přepad, savku i vývařiště a řadu dalších detailů.

Na technické mapě Česka je tato budova (135) zaznamenána naproti pivovaru na 720 metrů dlouhém náhonu (140, 141) z podolského potoka, dnes č.p. Rýmařovská 8/10, Janovice, 793 42 Rýmařov.
Přítomnost vodního díla dokládá i jalový přepad na náhonu (137).

Elektrárna byla postavena na Podolském potoce jako derivační nízkotlaké vodní dílo s otevřeným přivaděčem.
Z výkresů je patrné, že kolenová savka je tzv. mokrá, tedy ústí do vývařiště pod strojovnou. Použitím savky se hlavně využil celý potenciál spádu. Ikdyž se savka směrem k vývařišti rozšiřuje, tak její hydrodynamický účinek nemohl být příliš velký, jelikož je savka poměrně krátká a rychlost vody za turbínou nebyla příliš vysoká.

Z inventarizace vodních děl z roku 1930 víme, že byla na objektu č. 8, instalována Francisova turbína o výkonu 25,16 kW patřící Harrachovi. Spád na toku byl 4,1 metru a hltnost turbíny byla 800 litrů za sekundu. (Zdroj: http://mve.energetika.cz/uvod/vod-d16.txt, záloha zde)
Byla zde instalována vertikální Francisova turbína vyrobená v roce 1919 firmou Leobersdorfer Maschinenfabrik a.g. ve Vídni s výrobním číslem 1890.

Na základě všech známých okolností usuzujeme, že turbína byla normáloběžná, jejíž otáčky podle tabulek vycházejí na cca 150 otáček za minutu a poháněla nejspíše čtyřpólové derivační dynamo, vyrobené stejnou firmou jako turbína.
V Aukumulátorovně pak byla umístěna baterie olověných akumulátorů, které lze efektivně nabíjet pouze stejnosměrným proudem/napětím.
Díky tomu mohla elektrárna dodávat stabilní množství elektrické energie i v případě, že zrovna nevyráběla nebo byla potřeba vyššího špičkového proudu.
Leobersdorfer Maschinenfabrik a.g.
Kontaktovali jsme původního výrobce turbíny, zda nemají ve svých archivech podrobnější informace o této instalaci. Bohužel, po první světové válce fabrika vyhořela, a to včetně archivů.
Stroje z počátku 20. století, včetně Fransicových a Kaplanových turbín od LMF jsou k vidění v Technickém Muzeu ve Vídni (https://www.technischesmuseum.at/en), případně v připravovaném soukromém muzeu přímo společnosti samotné.
Se společností jsme v kontaktu a jak to bude možné, doplníme informace a snad si uděláme i výlet do Vídně.

Oběžné kolo vyráběné Leobersdorfer Machinenfabrik pro Francisovu turbínu vypadalo nejspíše takto:


Co bylo dříve?
Již na mapách z roku 1834 je zakreslena dispozice náhodnu, jalového přepadu i odpadního kanálu. Jenže v roce 1834 ještě neexistovalo dynamo. To bylo vynalezeno až v roce 1867 a ještě nějakou dobu muselo trvat, než se stalo běžným i v českých zemích. Takže elektřina se zde v roce 1834 vyrábět nemohla. Mohla zde být třeba pila či mlýn. Snad se nám podaří najít v archivech původní účel tohoto vodního díla.
Co je tu dnes?
Dnes je tu penzion – Vila SEN – https://www.janovice.eu/

Díky vstřícnosti majitele, pana Zdeňka Kindla, jsme získali dobové fotografie a výkresy použité v tomto článku, čímž mu patří velké díky.
Domlouváme taktéž exkursi, jelikož původní strojovna je nyní v rekonstrukci a velmi nás zajímá, co zbylo. Článek snad již brzy doplníme o aktuální fotografie.